VALJEVO- Preventivni centar Doma zdravlja i Služba polivalentne patronaže, u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje, Medicinskom školom i Crvenim krstom Valjevo, su Svetski dan borbe protiv dijabetesa.
Preventivna akcija organizovana je u holovima Doma zdravlja. Pacijentima je kontrolisan nivo šećera u krvi, meren pritisak, sprovedena anketa o životnim stilovima, emitovana prezentacija i podeljen edukativni materijal.
Dr Ljiljana Vilotić, specijalista opšte medicine i jedan od lekara Savetovališta za dijabetes Doma zdravlja naglasila je da se simptomi ove bolesti teško prepoznaju.
„Zato apelujemo da se svi građani koji su u riziku jave svom izabranom lekaru ili u Savetovalište za dijabetes Doma zdravlja Valjevo, koje radi četiri dana u nedelji, uz angažovanje osam lekara. Bitno je da pacijente usmerimo na pravilan stil života, način ishrane, fizičku aktivnost i samokontrolu dijabetesa, koji je nama parametar za skrining. Prvi znaci su pojačano unošenje tečnosti, povećana glad, gojaznost ili mršavljenje, ali to se teško prepoznaje, tako da pacijenti u redovnim kontrolama kod lekara sasvim slučajno dođu do toga da su oboleli od dijabetesa“, istakla je dr Vilotić.
Patronažna sestra, specijalista javnog zdravlja Slavica Filipović ukazala je da službe Doma zdravlja na prevenciji dijabetesa tipa 2 rade skoro svakodnevno, kroz preventivne preglede, kontrolu zdravlja u kolektivima, u akcijama na trgovima i mesnim zajednicama, obeležavanje važnih datuma u Kalendaru zdravlja itd.
„Izuzetno je važno da sugrađanima ukažemo na zdrave stilove života i faktore rizika: pravilnu ishranu, fizičku aktivnost, promenu načina života, redovne zdravstvene kontrole, eliminaciju bolesti zavisnosti. To je put koji nas vodi ka očuvanju zdravlja, a svaki pokušaj da nešto promenimo nabolje je ulaganje u budućnost“, rekla je Slavica Filipović.
Dijabetes je jedna od najčešćih masovnih nezaraznih bolesti. Procenjuje se da u svetu jedan od 10 ljudi boluje od dijabetesa, s tim da će se trend povećanja broja obolelih nastaviti i da ćemo do 2045. dostići cifru od 800 miliona.
U Srbiji je oko 770 hiljada obolelih, što je 12 posto stanovništva, ali je problem veliki broj neotkrivenih slučajeva.